VirtualBox

4 czerwca 2019 0 By Adrian Marszałek

Jest to potężne narzędzie służące do wirtualizacji maszyn dla systemów opartych na na architektórze X86 AMD64/Intel64 jest to oprogramowanie przeznaczone zrówno dla przedsiębiorstw jak i dla użytkowników domowych.

Jest to jedyne ogólnodostępne oraz profesjonalne oprogramowanie posiadające wiele funkcji oraz wysoką wydajność oparte na licencji Open Source Software.

Służy do tworzenie wielu maszyn wirtualnych na jednej maszynie fizycznej co ma wiele plusów np. można uruchamiać oprogramowanie napisane dla jednego systemu operacyjnego na innym lub grzebać w systemie modyfikując go a jeśli coś pójdzie nie tak, można łatwo wrócić do poprzedniego snapshota i uniknąć potrzeby częstych kopii zapasowych i przywracania.

W przeciwieństwie do HyperV które jest dostępne tylko dla użytkowników windows PRO, VirtualBox jest darmowe i działa na systemach takich jak Windows, Linux, Mac OS oraz Solaris .

Proces instalacji VirtualBox oraz tworzenia maszyny wirtualnej na przykładzie ubuntu 18.04 LTS pokazałem w filmie poniżej.

https://www.youtube.com/watch?v=bQ-RW0w3YQQ